Nákup ojazdeného auta je vždy tak trochu risk. Nie každý si môže dovoliť zakúpiť nové auto zo showroomu. Preto prichádza na rad kúpa staršieho auta buď od fyzickej osoby alebo od právnickej osoby teda firmy. Často sa však kupujúci stretávajú s predajcami, ktorí chcú svoje vozidlo rýchlo predať a zbaviť sa ho. Na rad prichádzajú otrepané frázy, ktorými sa snažia predaju pomôcť. Na ktoré z nich si dávať obzvlášť pozor?

Auto po dôchodcovi z Nemecka

Možno to znie ako klišé, ktoré každý pozná. Prvý a jediný majiteľ auta bol dedko z Nemecka, ktorý na aute chodil iba do kostola a za rok najazdil do 5 000 km. Ďalšia varianta je doktor, ktorý asi preventívne so svojou výplatou vymenil celý motor každú jar.

Ďalší záujemca je už na ceste

Ak nachvíľu zaváhate, preto že sa Vám niečo nezdá môžete dostať rýchlu kontru od bazárnika a to v podobe vety: Volal mi jeden pán, že ak je auto voľné ihneď si ide preň. Dosť veľká náhoda, aby sa v jeden deň prišlo o konkrétne auto pobiť viac ľudí, no nie?

Auto sa už predalo, ale máme tu túto leštenku!

Ak Vás prevádzkovateľ bazáru zavádzal, že je auto k dispozícii, ale na mieste sa nenachádza, mali by ste s radšej otočiť. V takomto prípade je inzerované auto len lákadlo, aby Vás predajca dostal do bazáru a pokúsil sa Vám predať iný väčšinou vyhrkaný kúsok.

Skúšobná jazda

Ak sa prejavia počas skúšobnej jazdy nejaké závady ako napr. brzdy, ktoré kopú, hučiace ložiská, zvuky pri zaradzovaní rýchlostí a predajca Vám povie, že to je pri týchto modeloch úplne normálne tak sa s ním rozlúčte.

Dám Vám k tomu výhodnú PZP

Niektorí bazárnici majú urobené zmluvy s vybranými poisťovňami a Vám sa snažia predať ich produkt tak, aby z neho dostali províziu. Poistky sú často nevýhodné. PZP si radšej vybavte svojpomocne alebo s pomocou odborníkov. Jednoduchou možnosťou je poistenie vozidla online. Za skúšku nič nedáte, stačí nakliknúť ŠPZ a zvyšok je už hračka. Porovnanie PZP je zdarma. Viac na tomto webe.