Minulý rok bol pre poisťovne stratový. Aspoň čo sa týka povinného zmluvného poistenia PZP. Poisťovne stojí viac oprava motorových vozidiel a vyplatenie poistného kvôli poškodeniu zdravia. Výška poistného na tieto náklady jednoducho nestačí a poisťovne končia v strate. Sleduje to NBS národná banka Slovenska. Situáciu neuľahčujú ani zvyšujúce sa sadzby v autoservis, kde každým rokom stúpa cena práce za hodinu.

Poisťovne sú tak nútené prispôsobovať svoje ceny podľa konkrétneho zákazníka a vytvárať im ponuky na mieru. Sťažujú sa, že poistné krytia sú príliš vysoké a mohli by sme ich porovnávať s krajinami zo západnej Európy. No poistné je oveľa nižšie. Konkurencia na našom trhu je veľká, Pôsobí na nej 11 poisťovní.

Povinné poistenie alebo zákonná poistka je pre poisťovňu rentabilná zhruba pri počte klientov 50 000 a viac, ideálne 100 tisíc plus.

Prečo nie sú PZP rentabilné a poisťovniam sa na nich nedarí zarobiť?

Hlavný problém je v tom, že až 80 percent Slovákov berie PZP len ako povinnú jazdu, ktorú treba mať zaplatenú a viac informácii ich nezaujíma. Preto drvivá väčšina Slovákov vyberá povinné zmluvné poistenie podľa ceny – samozrejme čím lacnejšie tým lákavejšie. Zvyšok, teda úplne malú menšinu zaujímajú faktory ako: výška krytia, pripoistenia skla, stret lesná zver, krádež batožiny, a podobne.  

Digitalizácia je v súčasnosti najväčším pomocníkom v čase vysokej konkurencie a nerentabilnosti. Poisťovne vytvárajú špeciálne profily pre žiadateľov o PZP resp. pre aktuálnych zákazníkov. Týmto procesom sa poisťovniam darí rozlišovať rizikových a nerizikových klientov. Takto funguje napríklad Axa, pomáha jej využívanie digitálnych dát tretích strán z vonkajších zdrojov. Súčasťou digitalizácie sú aj online PZP kalkulačky.

Stále sú však poisťovne, ktoré identifikujú rizikových vodičov staromódnym spôsobom. Jednou z nich je aj Generali. Ceny za PZP vypočítava na základe údajov z technického preukazu motorového vozidla, ale aj podľa parametrov žiadateľa. Tu záleží na veku vodiča, Taktiež záleží aj ako dlho je vlastníkom vodičského oprávnenia z čoho sa dá nepriamo vyvodiť skúsenosť a počet najazdených kilometrov. Ďalej záleží aj na bydlisku žiadateľa. Ak žije vo veľkom meste ako Bratislava alebo Košice, poistné bude logicky drahšie keďže pri väčšom počet áut a frekventovanej premávke je vyššia šanca zapríčiniť škodovú udalosť. Samozrejmosťou je aj skúmanie koľko škodový udalostí resp. nehôd spôsobil za posledné obdobie. Čo sa týka poisteného motorového vozidla skúma sa samozrejme jeho značka, model, vek, objem motora, výkon motora, druh paliva, počet miest na sedenie, najväčšia prípustná celková hmotnosť a v niektorých prípadoch aj výbava ak si žiadateľ chce uplatniť aj rôzne pripoistenia.

Daň z poistenia

V roku 2019 zaviedol štát daň z neživotného poistenia, kde si štát vyžiadal až 8% z ceny. Poisťovne to samozrejme boli nútené premietnuť do koncovej ceny a uhradili sme si to my poistníci. Preto sa poisťovne bijú o každý jeden cent a snažia sa ponúknuť čo najnižšie ceny v rámci konkurečného boja.

Lacné PZP ako ho získať

 Výhody z konkurenčného boja poisťovní môžu vyťažiť poistníci a to najmä vo forme ceny a kvality zákazníckych služieb. Každá poisťovňa prakticky ponúka vyklikať si poistenie PZP online cez PZP kalkulačku pri najnižšej možnej cene. Môžete tak uzatvoriť poistenie na auto z pohodlia domova. Všetky dokumenty Vám následne prídu emailom alebo poštou.