Odmietli vám schváliť pôžičku v banke alebo nebankovej spoločnosti? Alebo, nemáte o ne ani záujem kvôli podmienkam či parametrom? V tom prípade môže byť riešením pôžička od ľudí. Ihneď a bez čakania, s minimálnou administráciou a priamo z domu, presne tak vybavíte tento typ úveru. Ak chcete vedieť viac, teraz sa to dozviete.

Čo sú pôžičky od ľudí a kto ich na Slovensku poskytuje

Komunitné pôžičky, P2P pôžičky alebo pôžičky od ľudí a pre ľudí. Ide o úvery, ktoré fungujú na princípe kolektívnych a súkromných financií. Na jednej strane sú fyzické osoby, investori, ktorí vložia svoje peniaze do spoločného systému na požičiavanie.

Na druhej strane je dopyt po týchto pôžičkách od budúcich dlžníkov, tiež fyzických osôb. Po registrácii a splnení podmienok si môžu dlžníci požičať financie podľa určitých kritérií. Princípom týchto pôžičiek je lepšia dostupnosť a zároveň výhodnejšie podmienky pre obe strany. Ide predovšetkým o úrok, ktorý sa vyplatí veriteľovi aj dlžníkovi.

Pôžičky od ľudí majú nasledovné vlastnosti a výhody:

  • ide o bezúčelové pôžičky, kde od vás poskytovateľ nepýta zdôvodnenie, prečo si peniaze požičiavate a nemusíte ani doložiť, ako ste ich minuli
  • z pohľadu úroku sú lacnejšie pre dlžníka a z pohľadu výnosu sú výhodnejšou investíciou pre veriteľa v porovnaní s bankovými produktmi
  • veľmi dobrá je aj dostupnosť pôžičiek, na ich získanie nie je potrebné nikam osobne chodiť, o úver môžete požiadať online a vyplatenie je na váš účet
  • podobne, ako aj pri iných pôžičkách, aj tu máte možnosť predčasného splatenia celého úveru, financie z neho ich môžete použiť prakticky na čokoľvek
p2P cez mobil a internet

Na našom trhu je niekoľko poskytovateľov komunitných či kolektívnych pôžičiek. Ide napríklad o Žltý melón, PeerCredit, Zinc Euro alebo Finzo. Každý z týchto systémov umožňuje tak peniaze v podobe pôžičky získať, ako ich aj investovať.

Podmienky a parametre pôžičky od ľudí

Ako vidno, poskytovateľov P2P pôžičiek je u nás viacero a každý z nich má individuálne podmienky. Niektoré z nich sú ale podobné alebo spoločné, takže z nich možno odvodiť univerzálne charakteristiky. Ide o úrok, poplatky a výšku a splatnosť úveru.

Tu sú najdôležitejšie podmienky a parametre pôžičiek:

Podmienky pre získanie pôžičky: Aby ste mohli pôžičku od ľudí získať, musíte mať v prvom rade 18 rokov. Dôležitá je aj spôsobilosť na právne úkony. Musíte mať tiež príjem, vďaka ktorému budete môcť pôžičku splatiť. Nie vždy je ale potrebné jeho výšku dodatočne preukázať. Nesmiete byť dlžníkom a mať negatívny zápis v registroch.

Výška pôžičky: Minimálna sumu, ktorú si môžete požičať, je 50 €, takúto ponuku má Finzo. Horný úverový limit je až 15 000 €, ten ponúka Zinc Euro. V princípe platí, že pri prvom úvere býva jeho výška limitovaná prísnejšie, postupne sa to zlepšuje. Tak, ako aj v iných inštitúciách, aj u poskytovateľa P2P pôžičiek si budujete postupne bonitu. Viac o výškach pôžičky pre ľudí nájdete TU.

Doba splácania pôžičky: Splácanie týchto pôžičiek je postupné a to v mesačných splátkach. Ich súčasťou je splácanie istiny, čiže zostatku, spoločne so splácaním úroku. Výška mesačnej splátky je každý jeden mesiac rovnaká. Doba splácania obvykle súvisí aj s výškou pôžičky, minimum je spravidla 6 až 12 mesiacov, maximom obdobie do 8 rokov.

Úroková sadzba a poplatky: Systémy komunitných pôžičiek ponúkajú atraktívny úrok, jeho výška závisí aj od vašej finančnej histórie a bonity. Pre overených dlžníkov môže začínať už od 4,4 %, pri prvých úveroch však bude určite vyšší. Rátajte s poplatkom za poskytnutie, obvykle do 5 % z požičiavanej sumy, aj s poplatkom za predčasné splatenie.

Pôžičky od ľudí

Na nečakané výdavky aj na čokoľvek iné

Na čo všetko môžete peniaze použiť? Flexibilita je silná stránka a pre mnohých ľudí aj najväčšia výhoda produktu, ktorý je označený ako pôžička od ľudí. Ihneď po tom, ako dostanú peniaze na účet, ich potrebujú využiť a nechcú nič dokladovať.

Presne tak to funguje aj v praxi. Úver je, aj z pohľadu výšky a doby splácania, ideálny hlavne na nečakané výdaje. Môže ísť o domácnosť, auto alebo aj vlastné zdravie. Opravy, nevyhnutný zákrok či kúpa spotrebiča sú s pôžičkou hračka.

Peniaze môžete využiť ľubovoľne, pôžička je totiž bezúčelová. Bez problémov ich môžete využiť aj na kúpu auta, zaplatenie dovolenky alebo menšiu rekonštrukciu vášho bývania. Potrebujete opraviť zatekajúcu strechu? Alebo si chcete pred zimou nakúpiť drevo a splácať až neskôr? Žiadny problém, pôžička to zariadi.

Postup získania a splácania pôžičky od ľudí

Poskytovateľov komunitných pôžičiek na Slovensku je viacero a každý má mierne odlišný postup získania úveru. Niekoľko bodov je však spoločných a hoci nemusia byť v tom istom poradí, spravidla si nimi budete musieť prejsť u každého P2P úveru.

Štandardný postup získania pôžičky zahŕňa nasledovné:

  • najskôr sa musíte do systému zaregistrovať, registrácia môže byť aj online, budete musieť zadať svoje údaje, prípadne aj naskenovať svoj OP
  • následne si poskytovateľ preverí všetky údaje a v prípade potreby si od vás môže vyžiadať aj preukázanie bonity a doloženie výšky príjmu
  • po schválení registrácie si môžete začať požičiavať, na výber máte viacero úverových limitov a doby splatnosti, stačí si zvoliť tie, ktoré vám vyhovujú
  • požiadate o vybranú pôžičku a počkáte na jej schválenie, odsúhlasíte konkrétnu úverovú zmluvu a počkáte na vyplatenie financií na účet

Čo sa týka splácania pôžičky, to je spravidla mesačnými splátkami s rovnakou výškou. Splátka je realizovaná bankovým prevodom v dohodnutý deň, jej súčasťou je splátka istiny a úrok. Ak sa so splátkou omeškáte, pripravte sa na sankčný poplatok.

Podobne, ako aj pri iných pôžičkách, aj tu je možné predčasné splatenie. Musí mu predchádzať podanie žiadosti a následne dostanete vyčíslený zostatok.

Pri predčasnom splatení dochádza k jednorazovému zaplateniu celého zostatku istiny, ušetríte naopak na úrokoch. Na rozdiel od bankových úverov však platí, že predčasné splatenie je spojené s dodatočným poplatkom. Jeho výška je individuálna u každého poskytovateľa, spravidla je poplatok okolo 2 až 5 % z predčasnej splatenej sumy.